1 A.C.S. Gruppo Lupi 35.14
2 U.C. Trevigiani Dynamon 31
3 G.S. Concrete San Marco Caneva 47
4 Marchiol Ima Famila Liquigas 1.00
5 Continental Cycling Team Differ 1.09
6 Apo Sport - Krone - Linz 1.16
7 Radenska Powerbar 1.18
8 Permac Bristot Bibanese 1.24
9 Team Gls 1.27
10 Team 2004 Gallina Lucchini 1.31
11 Continental Team Sava 1.54
12 Thuringer Energie Team
13 S.C. Etr. T. Ciaponi Tss. Grafi 1.55
14 Kazakhstan National Team 2.00
15 Gragnano S.C. Petroli Firenze 2.01
16 P-Nivo Betonexpressz 2000 Kft S 2.10
17 C.T. Oleodinamica Panni 2.17
18 U.C. Palazzago Sacla' Maiet Col 2.19
19 Plast Recycling Austria 2.26
20 S.C. F.W.R. Bata Seep 2.28
21 G.S. Zalf Desiree Fior 2.52
22 Massi Team Euronics 3.30
23 Puris Kamen Pazin
24 G.C. Feralpi
25 Ukrainian National Team
26 NHT Cycling Team
27 Modal Bici Team
28 B.K. Loborica
29 A.C. Sparta Praha 4.00
30 A.S.D. Ceramiche R.B.
31 G.S. Arda Natura Pinarello Ukra 4.30
32 Cycling Team Friuli
33 U.S. Fracor
General classification after stage 1b
1 Boris Shpilevskiy (Rus) A.C.S. Gruppo Lupi 2.20.28
2 Darwin Luis Urrea Vergara (Ven) A.C.S. Gruppo Lupi
3 Alexander Filippov (Rus) A.C.S. Gruppo Lupi
4 Alexey Shchebelin (Rus) A.C.S. Gruppo Lupi
5 Roberto Ferrari (Ita) U.C. Trevigiani Dynamon 0.31
6 Mirko Bresaola (Ita) U.C. Trevigiani Dynamon
7 Derik Zampedri (Ita) U.C. Trevigiani Dynamon
8 Mattia Turrina (Ita) U.C. Trevigiani Dynamon
9 Fabrizio Amerighi (Ita) U.C. Trevigiani Dynamon 0.37
10 Gianluca Coletta (Ita) G.S. Concrete San Marco 0.47
11 Maurizio Biondo (Ita) G.S. Concrete San Marco
12 David Garbelli (Ita) G.S. Concrete San Marco
13 Alex Buttazzoni (Ita) Marchiol Ima Famila Liquigas 1.00
14 Luca D'osvaldi (Ita) Marchiol Ima Famila Liquigas
15 Breno Franca Sidoti (Bra) Marchiol Ima Famila Liquigas
16 Emanuele Fornasier (Ita) Marchiol Ima Famila Liquigas
17 Marco Mazzer (Ita) Marchiol Ima Famila Liquigas
18 Michael Kristensen (Den) CCT Differdange 1.09
19 Eddy Forner (Ita) CCT Differdange
20 Hakan Nilsson (Swe) CCT Differdange
21 Fredrik Joahnsson (Swe) CCT Differdange
22 Vincenzo Centrone (Lux) CCT Differdange
23 Petr Herman (Cze) APO Sport - Krone - Linz 1.16
24 Christian Poemer (Aut) APO Sport - Krone - Linz
25 Jan Valach (Svk) APO Sport - Krone - Linz
26 Andrew Bradley (Aut) APO Sport - Krone - Linz
27 Adam Hansen (Aus) APO Sport - Krone - Linz
28 Matej Gnezda (Slo) Radenska Powerbar 1.18
29 David Tratnik (Slo) Radenska Powerbar
30 Matic Strgar (Slo) Radenska Powerbar
31 Robert Vrecer (Slo) Radenska Powerbar
32 Kristjan Fajt (Slo) Radenska Powerbar
33 Marco Da Lozzo (Ita) Permac Bristot Bibanese 1.24
34 Ryan Michael Sullivan (Aus) Permac Bristot Bibanese
35 Alessandro De Marchi (Ita) Permac Bristot Bibanese
36 Diego Cargnelutti (Ita) Permac Bristot Bibanese
37 Daniele Lazzaro (Ita) Permac Bristot Bibanese
38 Aaen Joegensen (Den) Team GLS 1.27
39 Thomas Oredsson (Den) Team GLS
40 Jimmy Hansen (Den) Team GLS
41 Lasse Bockman (Den) Team GLS
42 Davide Violini (Ita) Team 2004 Gallina Lucchini 1.31
43 Marco Corsini (Ita) Team 2004 Gallina Lucchini
44 Kostantin Volik (Uzb) Team 2004 Gallina Lucchini
45 Cristopher Bosio (Ita) Team 2004 Gallina Lucchini
46 Claudio Giaccari (Ita) Team 2004 Gallina Lucchini
47 Gasper Svab (Slo) Continental Team Sava 1.54
48 Ivan Sever (Cro) Continental Team Sava
49 Bostjan Rezman (Slo) Continental Team Sava
50 Grega Bole (Slo) Continental Team Sava
51 Bjorn Gollhardt (Ger) Thuringer Energie Team
52 Karsten Hess (Ger) Thuringer Energie Team
53 Nico Graf (Ger) Thuringer Energie Team
54 Daniel Schueler (Ger) Thuringer Energie Team
55 Gerd Seifert (Ger) Thuringer Energie Team
56 Gianluca Maggiore (Ita) S.C. Etr. T. Ciaponi TSS. Grafi 1.55
57 Rafael Visinelli (Ita) S.C. Etr. T. Ciaponi TSS. Grafi
58 Gabriele Benedetti (Ita) S.C. Etr. T. Ciaponi TSS. Grafi
59 Juan Pablo Suarez Suarez (Col) S.C. Etr. T. Ciaponi TSS. Grafi
60 Ruslan Tieubayev (Kaz) Kazakhstan National Team 2.00
61 Andreiy Zeits (Kaz) Kazakhstan National Team
62 Damir Murzagaliyev (Kaz) Kazakhstan National Team
63 Anatoliy Konnov (Kaz) Kazakhstan National Team
64 Zaur Pashayev (Kaz) Kazakhstan National Team
65 Salvatore Dorio (Ita) Gragnano S.C. Petroli Firenze 2.01
66 Giuseppe Muni (Ita) Gragnano S.C. Petroli Firenze
67 Marino Palandri (Ita) Gragnano S.C. Petroli Firenze
68 Denis Tretyakov (Rus) Gragnano S.C. Petroli Firenze
69 Carmelo Nicolosi (Ita) Gragnano S.C. Petroli Firenze
70 Marco Hlebanja (Slo) Continental Team Sava 2.09
71 Laszlo Garamszegi (Hun) P-Nivo Betonexpressz 2000 KFT S 2.10
72 Barnabas Vizer (Hun) P-Nivo Betonexpressz 2000 KFT S
73 Csaba Szekeres (Hun) P-Nivo Betonexpressz 2000 KFT S
74 Zoltan Remak (Svk) P-Nivo Betonexpressz 2000 KFT S
75 Davide Battistella (Ita) C.T. Oleodinamica Panni 2.17
76 Davide Tortella (Ita) C.T. Oleodinamica Panni
77 Ricardo Daniel Escuela (Arg) C.T. Oleodinamica Panni
78 Roberto Antonio Richeze (Ita) C.T. Oleodinamica Panni
79 Francesco Conserva (Ita) C.T. Oleodinamica Panni
80 Yuri Yazepchyk (Blr) U.C. Palazzago Sacla' Maiet Colnago 2.19
81 Alessandro Bisolti (Ita) U.C. Palazzago Sacla' Maiet Colnago
82 Stefano Usai (Ita) U.C. Palazzago Sacla' Maiet Colnago
83 Vid Ogris (Slo) Plast Recycling Austria 2.26
84 Paul Kasis (Aut) Plast Recycling Austria
85 David Pavlicek (Cze) Plast Recycling Austria
86 Dean Podgornik (Slo) Plast Recycling Austria
87 Roberto Longo (Ita) S.C. F.W.R. Bata Seep 2.28
88 Eddy Rosolen (Ita) S.C. F.W.R. Bata Seep
89 Nicolo' Michelusi (Ita) S.C. F.W.R. Bata Seep
90 Mattia Michelusi (Ita) S.C. F.W.R. Bata Seep
91 Luca Conati (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior 2.52
92 Carlo Corra' (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior
93 Fabrizio Galeazzi (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior
94 Manolo Zanella (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior
95 Alexey Esin (Rus) G.S. Concrete San Marco 3.20
96 Andrea Pinos (Ita) Modal Bici Team 3.30
97 Vitaly Buts (Ukr) G.C. Feralpi
98 Gregor Zajc (Slo) Puris Kamen Pazin
99 Kristof Goddaert (Bel) NHT Cycling Team
100 Amerigo Novembrini (Ita) Massi Team Euronics
101 Jan Noyens (Bel) NHT Cycling Team
102 Marco Ghiselli (Ita) Massi Team Euronics
103 Dejan Vracic (Slo) B.K. Loborica
104 Marco Bertozzi (Ita) Massi Team Euronics
105 Gabriele Graziani (Ita) G.C. Feralpi
106 Kristijan Hajnzic (Slo) B.K. Loborica
107 Igor Kranjec (Slo) B.K. Loborica
108 Zvonimir Pokupec (Cro) Puris Kamen Pazin
109 Nykaylo Radyonov (Ukr) Ukrainian National Team
110 Anatoliy Varvaruk (Ukr) Puris Kamen Pazin
111 Cristian Vaccaro (Ita) G.C. Feralpi
112 Jonathan Righetto (Ita) Modal Bici Team
113 Fader Ardila (Col) Massi Team Euronics
114 Emanuel Kiserlovski (Cro) B.K. Loborica
115 Evgen Nykolenko (Ukr) Ukrainian National Team
116 Primoz Segina (Slo) Puris Kamen Pazin
117 Cristian Mosca (Ita) G.C. Feralpi
118 Federico Scotti (Ita) Massi Team Euronics
119 Maikel Paas (Ned) NHT Cycling Team
120 Ruslan Gryshchenko (Ukr) Ukrainian National Team
121 Dmytro Ratushnyy (Ukr) Ukrainian National Team
122 Alessandro Bianchin (Ita) Modal Bici Team
123 Manuel Bisello (Ita) Modal Bici Team
124 Alberto Ceralli (Ita) G.C. Feralpi
125 Oleg Opryshko (Ukr) Ukrainian National Team
126 Dennis Martens (Ned) NHT Cycling Team
127 David Demanuele (Cro) B.K. Loborica
128 Paolo Gallo (Ita) Modal Bici Team 3.46
129 Enrico Biondi (Ita) A.S.D. Ceramiche R.B. 4.00
130 Petr Pucelik (Cze) A.C. Sparta Praha
131 Thomas Hruby (Cze) A.C. Sparta Praha
132 Zdenek Krizek (Cze) A.C. Sparta Praha
133 Alberto Cazzola (Ita) A.S.D. Ceramiche R.B.
134 Tomas Benda (Cze) A.C. Sparta Praha
135 Tiziano Carraro (Ita) A.S.D. Ceramiche R.B.
136 Luca Lai (Ita) A.S.D. Ceramiche R.B.
137 Ondrej Lukes (Cze) A.C. Sparta Praha
138 Giordano Montanari (Ita) G.S. Concrete San Marco
139 Alessandro Formentelli (Ita) U.C. Palazzago Sacla' Maiet Colnago 4.05
140 Marco Segat (Ita) Cycling Team Friuli 4.30
141 Fabio Artico (Ita) Cycling Team Friuli
142 Vittorio Scafuro (Ita) U.S. Fracor
143 David Bevilacqua (Ita) Cycling Team Friuli
144 Tiziano Mattion (Ita) Cycling Team Friuli
145 Roman Zeno (Ukr) G.S. Arda Natura Pinarello Ukraina
146 Paolo Centra (Ita) U.S. Fracor
147 Anton Garan (Ukr) G.S. Arda Natura Pinarello Ukraina
148 Marco Galliussi (Ita) Cycling Team Friuli
149 Vadym Matsco (Ukr) G.S. Arda Natura Pinarello Ukraina
150 Andriy Pryschepa (Ukr) A.C.S. Gruppo Lupi 5.34
151 Gabor Arany (Hun) P-Nivo Betonexpressz 2000 KFT S 5.38
152 Vinko Zaninovic (Cro) Puris Kamen Pazin 7.20
153 Fabrizio Cazzola (Ita) S.C. F.W.R. Bata Seep 7.41
154 Domenico Trotta (Ita) U.S. Fracor 8.11
155 Viviano Fabian (Ita) A.S.D. Ceramiche R.B. 8.37
156 Luca Benedetti (Ita) S.C. Etr. T. Ciaponi TSS. Grafi 9.55
157 Davy Franssen (Ned) NHT Cycling Team 12.42
158 Maksym Kovalchyuk (Ukr) G.S. Arda Natura Pinarello Ukraina 13.35
159 Mykola Onysechko (Ukr) G.S. Arda Natura Pinarello Ukraina
160 Igors Dobrovolskis (Lta) U.S. Fracor 15.29
161 Raffaele Pallante (Ita) U.S. Fracor 15.58