1 Erik Zabel (Ger) Team Deutsche Telekom 4.15.56 (38.213 km/h)
2 Sven Teutenberg (Ger) Festina
3 Robbie Mcewen (Aus) Domo-Farm Frites
4 Tom Desmet (Bel) Bankgiroloterij-Batavus
5 Steven De Jongh (Ned) Rabobank
6 Juan J De Los Angeles (Spa) Kelme-Costa Blanca
7 Stefan Van Dijk (Ned) Bankgiroloterij-Batavus
8 Werner Riebenbauer (Aut) Team Nurnberger
9 Javier Pascual Llorente (Spa) Kelme-Costa Blanca
10 Josu Silloniz (Spa) Euskaltel-Euskadi
11 Jurgen Werner (Ger) Team Nurnberger
12 David Clinger (USA) Festina
13 Francisco Cabello (Spa) Kelme-Costa Blanca
14 Felix M. Garcia Casas (Spa) Festina
15 Jose Luis Rebollo (Spa) Festina
16 Cesar Garcia (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada 0.06
17 Sergio Villamil (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada
18 Miquel Van Kessel (Ned) Gerolsteiner
19 Karsten Kroon (Ned) Rabobank
20 Karel Vereecke (Bel) Domo-Farm Frites
21 Jan Schaffrath (Ger) Team Deutsche Telekom
22 Gaizka Lejarreta (Spa) ONCE
23 Christian Poos (Lux) Post Swiss Team 0.13
24 Angel Castresana (Spa) Euskaltel-Euskadi
25 Inaki Isasi (Spa) Euskaltel-Euskadi
26 Xabier Zandio (Spa) Ibanesto.Com
27 Constantino Zaballa (Spa) Kelme-Costa Blanca
28 Marco Milesi (Ita) Domo-Farm Frites
29 Wilfried Peeters (Bel) Domo-Farm Frites
30 Romans Vainsteins (Lat) Domo-Farm Frites
31 Jose Luis Arrieta (Spa) Ibanesto.Com 0.18
32 Aart Vierhouten (Ned) Rabobank 0.20
33 Franco Ballerini (Ita) Mapei-Quick Step
34 Gerben Lowik (Ned) Rabobank 0.22
35 Mathew Hayman (Aus) Rabobank
36 Erik Dekker (Ned) Rabobank
37 Matthe Pronk (Ned) Rabobank
38 Luca Paolini (Ita) Mapei-Quick Step
39 Andre Korff (Ger) Festina
40 Marcel Duijn (Ned) Rabobank
41 Jan Boven (Ned) Rabobank 0.40
42 Antonio Tauler (Spa) Kelme-Costa Blanca 0.47
43 Igor Gonzalez (Spa) ONCE
44 David Arroyo (Spa) ONCE
45 Mikel Pradera (Spa) ONCE
46 David Muñoz (Spa) Kelme-Costa Blanca
47 Xavier Florencio (Spa) ONCE
48 Antonio Colom (Spa) Jazztel-Costa Almeria
49 Ludo Dierckxsens (Bel) Lampre-Daikin
50 Eleuterio Anguita (Spa) Jazztel-Costa Almeria
51 Stefano Zanini (Ita) Mapei-Quick Step
52 Daniele Nardello (Ita) Mapei-Quick Step
53 Luis Perez (Spa) Festina
54 Gorka Arrizabalaga (Spa) Euskaltel-Euskadi
55 Carlos Torrent (Spa) Jazztel-Costa Almeria
56 Santos Gonzalez (Spa) ONCE
57 Harald Morscher (Aut) Team Nurnberger
58 Greory Rast (Swi) Post Swiss Team
59 Johan Verstrepen (Bel) Lampre-Daikin
60 Juan Carlos Guillamon (Spa) Jazztel-Costa Almeria
61 Angel Vicioso (Spa) Kelme-Costa Blanca
62 Carlos Ramon Golbano (Spa) Jazztel-Costa Almeria
63 Johan Museeuw (Bel) Domo-Farm Frites
64 Jens Zemke (Ger) Team Nurnberger
65 Remco Van Der Ven (Ned) Bankgiroloterij-Batavus
66 Holger Loew (Ger) Post Swiss Team
67 Servais Knaven (Ned) Domo-Farm Frites
68 Oscar Laguna (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada
69 Martin Van Steen (Ned) Bankgiroloterij-Batavus
70 Joaquin Rodriguez (Spa) ONCE
71 Pablo Fernandez (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada
72 Benjamin Noval (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada
73 David Vazquez (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada
74 Sergio Perez (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada
75 Jaime Javier Hernandez (Spa) Festina
76 Sergio Barbero (Ita) Lampre-Daikin
77 Iban Sastre (Spa) Festina
78 Marco Serpellini (Ita) Lampre-Daikin
79 Francesco Javier Vila (Spa) Ibanesto.Com
80 Laszlo Bodrogi (Hun) Mapei-Quick Step
81 Imanol Ayestaran (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada
82 Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi
83 Wilfried Cretskens (Bel) Domo-Farm Frites
84 Jorge Capitan (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada
85 David Navas (Spa) Ibanesto.Com
86 Jan Van Velzen (Ned) Bankgiroloterij-Batavus
87 Bart Voskamp (Ned) Bankgiroloterij-Batavus
88 Leandro Navarrette (Spa) Kelme-Costa Blanca
89 Mariano Piccoli (Ita) Lampre-Daikin
90 Samuel Sanchez (Spa) Euskaltel-Euskadi
91 David Etxebarria (Spa) Euskaltel-Euskadi
92 Fabio Roscioli (Ita) Jazztel-Costa Almeria
93 Aitor Gonzalez (Spa) Kelme-Costa Blanca
94 Isidro Nozal (Spa) ONCE
95 Denis Menchov (Rus) Ibanesto.Com
96 Rui Lavarinhas (Por) Milaneza-Maia-MSS
97 Juan Manuel Garate (Spa) Lampre-Daikin
98 Robert Bartko (Ger) Team Deutsche Telekom
99 Ivan Ramiro Parra (Col) ONCE
100 Ralf Grabsch (Ger) Team Deutsche Telekom
101 Adolfo Garcia (Spa) Ibanesto.Com
102 Gian Matteo Fagnini (Ita) Team Deutsche Telekom
103 Giovanni Lombardi (Ita) Team Deutsche Telekom
104 Enrico Cassani (Ita) Domo-Farm Frites
105 Bart Leysen (Bel) Mapei-Quick Step
106 Rolf Aldag (Ger) Team Deutsche Telekom
107 Andreas Klier (Ger) Team Deutsche Telekom
108 Roland Muller (Swi) Post Swiss Team
109 David Plaza (Spa) Festina
110 David Latasa (Spa) Ibanesto.Com
111 Federico Morini (Ita) Gerolsteiner
112 Rik Reinerink (Ned) Bankgiroloterij-Batavus
113 Corey Sweet (Aus) Bankgiroloterij-Batavus
114 Paulo Barroso (Por) Milaneza-Maia-MSS
115 Kai Hundertmark (Ger) Team Deutsche Telekom
116 Jesus Maria Manzano (Spa) Kelme-Costa Blanca
117 Dirk Baldinger (Ger) Team Nurnberger
118 Marc Vanacker (Lux) Post Swiss Team
119 Torsten Schmidt (Ger) Gerolsteiner
120 Holger Sievers (Ger) Team Nurnberger
121 Serguei Smetanine (Rus) Jazztel-Costa Almeria
122 Thomas Muhlbacher (Aut) Gerolsteiner
123 Dariusz Baranowski (Pol) Ibanesto.Com
124 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner
125 Tom Steels (Bel) Mapei-Quick Step
126 Uwe Hardter (Ger) Gerolsteiner
127 Marcel Strauss (Swi) Gerolsteiner
128 Reto Bergmann (Swi) Post Swiss Team
129 Michael Rogers (Aus) Mapei-Quick Step
130 Steffen Wesemann (Ger) Team Deutsche Telekom 1.12
131 Oscar Camenzind (Swi) Lampre-Daikin
132 Matteo Frutti (Ita) Lampre-Daikin
133 Bert Hiemstra (Ned) Bankgiroloterij-Batavus 1.51
134 Bobbie Traksel (Ned) Rabobank 2.16
135 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner 6.15
136 Uwe Peschel (Ger) Gerolsteiner
137 Alberto Benito (Spa) Ibanesto.Com 6.23
138 Gonçalo Amorim (Por) Milaneza-Maia-MSS 6.50
139 Angel Edo (Spa) Milaneza-Maia-MSS
140 Christian Sidler (Swi) Post Swiss Team
141 Steve Zampieri (Swi) Post Swiss Team
142 Gorka Gerrikagoitia (Spa) Euskaltel-Euskadi
143 Victoriano Fernandez (Spa) Milaneza-Maia-MSS
144 Martin Cotar (Cro) Post Swiss Team
145 Thomas Liese (Ger) Team Nurnberger
146 Massimo Codol (Ita) Lampre-Daikin
147 Miguel Angel Peña (Spa) ONCE
148 Gorka Gonzalez (Spa) Euskaltel-Euskadi
149 Roberto Laiseka (Spa) Euskaltel-Euskadi
150 Pieter Vries (Ned) Bankgiroloterij-Batavus
151 Juan Carlos Vicario (Spa) Festina 10.39
152 Diego Luis Prior (Spa) Jazztel-Costa Almeria 11.36
153 Pedro Diaz Lobato (Spa) Jazztel-Costa Almeria
154 Pierre Ackermann (Swi) Post Swiss Team
155 Pablo Soler (Spa) Jazztel-Costa Almeria
Points
1 Erik Zabel (Ger) Team Deutsche Telekom 25 pts
2 Sven Teutenberg (Ger) Festina 20
3 Robbie Mcewen (Aus) Domo-Farm Frites 16
4 Tom Desmet (Bel) Bankgiroloterij-Batavus 14
5 Steven De Jongh (Ned) Rabobank 12
6 Juan J De Los Angeles (Spa) Kelme-Costa Bla 10
7 Stefan Van Dijk (Ned) Bankgiroloterij-Batav 9
8 Werner Riebenbauer (Aut) Team Nurnberger 8
9 Javier Pascual Llorente (Spa) Kelme-Costa B 7
10 Josu Silloniz (Spa) Euskaltel-Euskadi 6
11 Jurgen Werner (Ger) Team Nurnberger 5
12 David Clinger (USA) Festina 4
13 Francisco Cabello (Spa) Kelme-Costa Blanca 3
14 Felix M. Garcia Casas (Spa) Festina 2
15 Jose Luis Rebollo (Spa) Festina 1
Mountains
Son Tovell - Cat. 4
1 Antonio Colom (Spa) Jazztel-Costa Almeria 3 pts
2 Federico Morini (Ita) Gerolsteiner 2
3 Joaquin Rodriguez (Spa) ONCE 1