1 Oleksandr Klymenko (Ukr) Mroz 21.31.36
2 Simone Mori (Swi) Team Jura Suisse 0.26
3 Bert Scheirlinckx (Bel) RDM-Flanders 0.34
4 Maxim Iglinskiy (Kaz) Kazakhstan National Team 1.29
5 Shinichi Fukushima (Jpn) Team Bridgestone Anchor 1.32
6 Kam Po Wong (Hkg) Hong Kong National Team 1.57
7 Shinri Suzuki (Jpn) Shimano Racing 2.07
8 Kazimierz Stafiej (Pol) Mroz 2.30
9 Pavel Nevdakh (Kaz) Team Orbea Etxeondo 2.42
10 Scott Davis (Aus) Australian National Team 2.51
11 Wolfram Wiese (Ger) Team Comnet-Senges 2.57
12 Koki Shimbo (Jpn) Asian Ind. Racing 2.59
13 Kazuyuki Manabe (Jpn) Miyata-Subaru Racing Team 3.01
14 Mateusz Mroz (Pol) Mroz 3.09
15 Hisafumi Imanishi (Jpn) Shimano Racing 3.19
16 Kairat Baigudinov (Kaz) Team Orbea Etxeondo 3.19
17 David Mcpartland (Aus) Australian National Team 4.33
18 Assan Bazayev (Kaz) Kazakhstan National Team 4.46
19 Hans-Jurgen Juretzek (Ger) Team Comnet-Senges 5.23
20 Mitsuteru Tanaka (Jpn) Asian Ind. Racing 5.47
21 Kazuya Okazaki (Jpn) RT Nipponhodo 8.35
22 Tomoya Kano (Jpn) Shimano Racing
23 Tetsuya Okada (Jpn) Team Bridgestone Anchor 10.35
24 Florian Ludi (Swi) Team Jura Suisse
25 Bakhtiyr Mamyrov (Kaz) Kazakhstan National Team 11.26
26 Markus Ganser (Ger) Team Comnet-Senges 13.31
27 Michel Klinger (Swi) Team Jura Suisse 15.38
28 Andrey Medyannikov (Kaz) Kazakhstan National Team 20.07
29 Gene Bates (Aus) Australian National Team 21.21
30 Makoto Iijima (Jpn) Sumita-Ravanello-Pealizumi 21.56
31 David Chassot (Swi) Team Jura Suisse 22.14
32 Takehiro Mizutani (Jpn) Team Bridgestone Anchor 24.15
33 Alexandr Dymovskikh (Kaz) Kazakhstan National Team 28.00
34 Edward Dunning (Ned) AXA-VVZ Professional Cycling Team 28.42
35 Takumi Beppu (Jpn) RT Nipponhodo 31.16
36 Adrian Laidler (Aus) Australian National Team 32.04
37 Pawel Niedzwiecki (Pol) Mroz 32.48
38 Masahiro Shinagawa (Jpn) Miyata-Subaru Racing Team 34.07
39 David Plas (Bel) RDM-Flanders 34.44
40 Hideto Yukinari (Jpn) Miyata-Subaru Racing Team 35.03
41 Yusuke Takahashi (Jpn) Team Orbea Etxeondo 35.15
42 Stefan Ganser (Ger) Team Comnet-Senges 35.50
43 Zbigniew Wyrzykowski (Pol) Mroz 35.54
44 Jurgen Landrie (Bel) RDM-Flanders 37.11
45 Guiseppe Ribolzi (Swi) Team Jura Suisse 37.54
46 Viktor Shestakov (Kaz) Kazakhstan National Team 39.45
47 Nor.Effendy Rosli (Mas) Malaysia National Team 41.54
48 Ikki Yoneyama (Jpn) Sumita-Ravanello-Pealizumi 42.11
49 Kaoru Ouchi (Jpn) Shimano Racing 42.34
50 Satoshi Hirose (Jpn) RT Nipponhodo 44.05
51 Takeaki Ayabe (Jpn) RT Nipponhodo 45.13
52 Axel Hauschke (Ger) Team Comnet-Senges 45.55
53 Kentaro Eshita (Jpn) Asian Ind. Racing 46.17
54 Shinji Suzuki (Jpn) Asian Ind. Racing 47.19
55 Tjarco Cuppens (Ned) Team Comnet-Senges 48.00
56 Pawel Zugaj (Pol) Mroz 48.17
57 Marco Engels (Bel) RDM-Flanders 48.27
58 Yoshimasa Hirose (Jpn) Team Bridgestone Anchor 48.39
59 Taiji Tanaka (Jpn) Sumita-Ravanello-Pealizumi 48.57
60 Teruo Iida (Jpn) Team Orbea Etxeondo 49.02
61 Stijn Vanstraelen (Bel) RDM-Flanders 49.03
62 Nico Indekeu (Bel) RDM-Flanders 49.18
63 Jan Hordijk (Ned) AXA-VVZ Professional Cycling Team 49.48
64 Junichi Shibuya (Jpn) Team Bridgestone Anchor 49.51
65 Tomokazu Fujino (Jpn) Team Bridgestone Anchor 51.11
66 David Pell (Aus) Australian National Team 51.48
67 Masamichi Yamamoto (Jpn) Shimano Racing 51.51
68 Marcel Luppes (Ned) AXA-VVZ Professional Cycling Team 51.56
69 Peep Mikli (Est) AXA-VVZ Professional Cycling Team 53.00
70 Suhardi Hassan (Mas) Malaysia National Team 56.29
71 Koichi Asano (Jpn) Miyata-Subaru Racing Team 56.32
72 King Nin Lau (Hkg) Hong Kong National Team 59.02
73 Ngai Ching Wong (Hkg) Hong Kong National Team 1.00.32
74 Jun Otsuka (Jpn) Miyata-Subaru Racing Team 1.02.55
75 Yasuki Uchiyama (Jpn) Miyata-Subaru Racing Team 1.03.03
76 Ah.Thiam Wong (Mas) Malaysia National Team 1.04.29
77 Danny Stam (Ned) AXA-VVZ Professional Cycling Team 1.07.03
78 Makoto Takeuchi (Jpn) Team Orbea Etxeondo 1.12.20
79 Kazutaka Fukao (Jpn) Sumita-Ravanello-Pealizumi 1.21.01
Points classification
1 Oleksandr Klymenko (Ukr) Mroz 9 pts
2 Shinri Suzuki (Jpn) Shimano Racing 9
3 Simone Mori (Swi) Team Jura Suisse 8
4 Stefan Ganser (Ger) Team Comnet-Senges 6
5 Maxim Iglinskiy (Kaz) Kazakhstan National Team 6
6 Kam Po Wong (Hkg) Hong Kong National Team 6
7 Makoto Iijima (Jpn) Sumita-Ravanello-Pealizumi 6
8 Bert Scheirlinckx (Bel) RDM-Flanders 5
9 Shinichi Fukushima (Jpn) Team Bridgestone Anchor 5
10 Jan Hordijk (Ned) AXA-VVZ Professional Cycling Team 5
11 Mateusz Mroz (Pol) Mroz 4
12 Pawel Niedzwiecki (Pol) Mroz 4
13 Stijn Vanstraelen (Bel) RDM-Flanders 4
14 Marcel Luppes (Ned) AXA-VVZ Professional Cycling Team 3
15 Kazimierz Stafiej (Pol) Mroz 2
16 Gene Bates (Aus) Australian National Team 2
17 Peep Mikli (Est) AXA-VVZ Professional Cycling Team 2
18 Pavel Nevdakh (Kaz) Team Orbea Etxeondo 1
19 Wolfram Wiese (Ger) Team Comnet-Senges 1
20 Assan Bazayev (Kaz) Kazakhstan National Team 1
21 Florian Ludi (Swi) Team Jura Suisse 1
Mountains classification
1 Oleksandr Klymenko (Ukr) Mroz 19 pts
2 Kazimierz Stafiej (Pol) Mroz 12
3 Pawel Niedzwiecki (Pol) Mroz 11
4 Simone Mori (Swi) Team Jura Suisse 10
5 Bert Scheirlinckx (Bel) RDM-Flanders 5
6 Shinri Suzuki (Jpn) Shimano Racing 5
7 Shinichi Fukushima (Jpn) Team Bridgestone Anchor 3
8 Guiseppe Ribolzi (Swi) Team Jura Suisse 2
9 Scott Davis (Aus) Australian National Team 2
10 Koki Shimbo (Jpn) Asian Ind. Racing 1
11 Gene Bates (Aus) Australian National Team 1
12 Junichi Shibuya (Jpn) Team Bridgestone Anchor 1
Sprints classification
1 Tjarco Cuppens (Ned) Team Comnet-Senges 17 pts
2 Pawel Niedzwiecki (Pol) Mroz 10
3 Pavel Nevdakh (Kaz) Team Orbea Etxeondo 6
4 Makoto Iijima (Jpn) Sumita-Ravanello-Pealizumi 5
5 Takehiro Mizutani (Jpn) Team Bridgestone Anchor 5
6 Junichi Shibuya (Jpn) Team Bridgestone Anchor 5
7 Mateusz Mroz (Pol) Mroz 4
8 Satoshi Hirose (Jpn) RT Nipponhodo 4
9 Pawel Zugaj (Pol) Mroz 3
10 Kazimierz Stafiej (Pol) Mroz 2
11 Adrian Laidler (Aus) Australian National Team 2
12 Zbigniew Wyrzykowski (Pol) Mroz 2
13 Maxim Iglinskiy (Kaz) Kazakhstan National Team 2
14 Assan Bazayev (Kaz) Kazakhstan National Team 1
15 Hideto Yukinari (Jpn) Miyata-Subaru Racing Team 1
16 Stefan Ganser (Ger) Team Comnet-Senges 1
17 Kaoru Ouchi (Jpn) Shimano Racing 1
18 Yasuki Uchiyama (Jpn) Miyata-Subaru Racing Team 1
Teams classification
1 Mroz 64.38.46
2 Shimano Racing 10.03
3 Team Jura Suisse 10.47
4 Kazakhstan 13.42
5 Team Comnet-Senges 16.39
6 Australia 23.50
7 Team Bridgestone-Anchor 32.24
8 Team Orbea Etxe-Ondo 34.10
9 Aisan-Ind.Racing 34.42
10 Miyata-Subaru Racing Team 1.04.13
11 Rt.Nippon Hodo 1.05.18
12 Rdm Flanders 1.07.34
13 Hong Kong 1.46.02
14 Sumita Ravanello Pearlizumi 1.49.06
15 Axa-Vvz 1.57.30
16 Malaysia 2.38.54