1 Ignacio Maldonado (Uru) CC Fenix 3:37:47
2 Alvaro Tardaguila (Uru) C.C. Dolores
3 Joaquin Sobrino (Spa) Acme-Colne 0:00:11
4 Martin Gilbert (Can) Spidertech p/b Planet Energy
5 Julio Herrera (Ven) Acme-Colne
6 Emile Abraham (Tri) Aerocat
7 Hernan Cline (Uru) Alas Rojas Santa Lucia
8 Matej Jurco (Svk) Dukla Trencin
9 Roberto Pinheiro (Bra) Funvic
10 Mateusz Komar (Pol) Mroz Activejet
11 Piotr Krajewski (Pol) Mroz Activejet
12 Ramon Martin (Cub) Cuba National Team
13 Mauricio Frazer (Arg) Acme-Colne
14 Gabriel Richard (Arg) Porongos de Flores
15 Juan Sanchez (Uru) Cruz del Sur
16 David Veilleux (Can) Kelly Benefit Strategies
17 Esteban Juckich (Uru) Cruz del Sur
18 Mateo Sasso (Uru) C.C. Dolores
19 Ramiro Cabrera (Uru) Avai de Florianopolis
20 Fernando Mendez (Uru) Cruz del Sur
21 Jorge Soto (Uru) Villa Teresa
22 Ryan Anderson (Can) Kelly Benefit Strategies
23 Jeremias Rodriguez (Uru) C.C. Amanecer
24 Patrik Tybor (Svk) Dukla Trencin
25 Ricardo Guedes (Uru) C.C. Dolores
26 Mariano De Fino (Uru) Villa Teresa
27 Jesse Anthony (USA) Kelly Benefit Strategies
28 Gonzalo Tagliabue (Uru) Cruz del Sur
29 Richard Mascarañas (Uru) Alas Rojas Santa Lucia
30 Facundo Bazzi (Arg) Aerocat
31 Richard Mechelk (Uru) Arco Iris
32 Juan Andres Ramirez (Uru) Villa Teresa
33 Jose Miraglia (Uru) Alas Rojas Santa Lucia
34 Flavio Dos Santos (Bra) Funvic
35 Guy East (USA) Kelly Benefit Strategies
36 Geovane Fernandez (Uru) Alas Rojas Santa Lucia
37 Luis Alberto Martinez (Uru) Villa Teresa
38 Pablo Martin Sappia (Uru) Estudiantes el Colla
39 Bart Banach (Pol) Mroz Activejet
40 Matej Vysna (Svk) Dukla Trencin
41 Hector Maistegui (Uru) C.C. Amanecer
42 Reid Mumford (USA) Kelly Benefit Strategies
43 Zelmar Chiechi (Uru) Pedal Carmelo
44 Favio Reblin (Bra) Avai de Florianopolis
45 Pablo Pintos (Uru) Porongos de Flores
46 Scott Zwizanski (USA) Kelly Benefit Strategies
47 Rafael Alfredo Gerahard (Bra) Avai de Florianopolis
48 Edgar Palma (Uru) C.C. Amanecer
49 Diego Fernandez (Uru) San Antonio de Florida
50 Diego Edgard Bentancourt (Uru) C.C. Maroñas
51 Maximiliano Hernandez (Uru) Palmirense CC
52 Hector Fabian Aguilar (Uru) Funvic
53 Jorge Bravo (Uru) Alas Rojas Santa Lucia
54 Yans Carlos Arias (Cub) Cuba National Team
55 Marcos Arriagada (Chi) Funvic
56 Carlos Calcerrada (Uru) Porongos de Flores 0:00:23
57 Grimber Adrian Paiz (Uru) CC Olimpico Juvenil
58 Luis Lema (Uru) San Antonio de Florida
59 Leandro Ferraz (Uru) Estudiantes el Colla
60 Marcelo Graces (Uru) CC Olimpico Juvenil
61 Miguel Cono Barrios (Uru) Palmirense CC
62 Wojciech Halejak (Pol) Mroz Activejet
63 Roderyck Asconeguy (Uru) Porongos de Flores
64 Piotr Osinski (Pol) Mroz Activejet
65 Alvaro Suarez (Uru) C.C. Maroñas
66 Simon Lambert (Can) Spidertech p/b Planet Energy
67 Matias Vidal (Uru) CC Olimpico Juvenil
68 Rober Banach (Pol) Mroz Activejet
69 Pavol Polievka (Svk) Dukla Trencin
70 Joan De Souza (Uru) C.C. Dolores
71 Vanderlei Melchior (Bra) Avai de Florianopolis
72 Mauricio Maquia (Uru) C.C. Amanecer
73 Esteban Nolla (Uru) Estudiantes el Colla
74 Alexis Mengen (Uru) Estudiantes el Colla
75 Federico Perfecto (Uru) C.C. Amanecer
76 Nestpr Aquino (Uru) CC Fenix
77 Washintong Rodriguez (Uru) Alas Rojas Santa Lucia
78 Gregory Duarte (Uru) Villa Teresa
79 Nemesio García (Uru) Porongos de Flores
80 Wiston Terragona (Uru) C.C. Maroñas
81 Diego Garabito (USA) Aerocat
82 Reldys Perez (Cub) Cuba National Team
83 Tomas Margalef (Uru) CC Fenix
84 Rodrigo Hampel (Bra) Avai de Florianopolis
85 Ruben Menendez (Spa) Acme-Colne
86 Gilberto Veiga De Gois (Bra) Avai de Florianopolis
87 Jan Sipeky (Svk) Dukla Trencin
88 Maros Kovac (Svk) Dukla Trencin
89 Juan Pablo Rafler (Arg) Acme-Colne
90 Daniel Soeiro (Bra) Funvic
91 Mario Andres Alvarez (Uru) C.C. Maroñas
92 Juan Jose Branco (Uru) C.C. Maroñas
93 Javier Moreira (Uru) CC Olimpico Juvenil
94 Ignacio Olivera (Uru) C.C. Amanecer
95 Marcelo De Los Santos (Uru) CC Fenix
96 Federico Diaz (Uru) Arco Iris
97 Ruben Companioni (Cub) Cuba National Team
98 Sergio Corujo (Uru) Pedal Carmelo
99 Kebin Quevedo (Uru) Cycles Peñarol
100 Pedro Sibila (Cub) Cuba National Team
101 Guillaume Boivin (Can) Spidertech p/b Planet Energy
102 Luis Alberto Callero (Uru) Pedal Carmelo
103 Alberto Cesar Cuitiño (Uru) Pedal Carmelo
104 Cristian Larrama (Uru) C.C. Dolores
105 Keven Lacombe (Can) Spidertech p/b Planet Energy
106 Juan Chavez (Uru) Arco Iris
107 Pedro Autran (Bra) Funvic
108 Marcelo Couget (Uru) Palmirense CC
109 Emilio Asconeguy (USA) Aerocat
110 Sebastian Tolosa (Arg) Aerocat
111 Marco Cache (Uru) Cycles Peñarol
112 David Wiswell (USA) Aerocat
113 Diego German Aguiar (Uru) Pedal Carmelo
114 Mark Batty (Can) Spidertech p/b Planet Energy 0:00:50
115 Mario Sasso (Uru) C.C. Dolores 0:00:52
116 Marcos Leandro Vidueiro (Cub) Cuba National Team 0:00:11
117 Andres Gomez (Uru) Estudiantes el Colla 0:14:30
118 Fabian Valenzuela (Uru) Palmirense CC
119 Andrew Randell (Can) Spidertech p/b Planet Energy 0:14:55
DNF Traba Washington (Uru) Cycles Peñarol
DNF Ruben Daniel Mercant (Uru) C.C. Maroñas
DNF Daniel Suarez (Uru) Pedal Carmelo
DNF Luis Aquino (Uru) San Antonio de Florida
DNS Freddy Peralta (Uru) CC Fenix
DNS Fernando Cardozo (Uru) CC Fenix
DNS Milton Wynants (Uru) Porongos de Flores
DNS Gustavo Hernandez (Uru) San Antonio de Florida
Points 1 Ignacio Maldonado (Uru) CC Fenix 15 pts
2 Alvaro Tardaguila (Uru) C.C. Dolores 12
3 Joaquin Sobrino (Spa) Acme-Colne 10
4 Martin Gilbert (Can) Spidertech p/b Planet Energy 8
5 Julio Herrera (Ven) Acme-Colne 7
6 Emile Abraham (Tri) Aerocat 6
7 Hernan Cline (Uru) Alas Rojas Santa Lucia 5
8 Matej Jurco (Svk) Dukla Trencin 4
9 Roberto Pinheiro (Bra) Funvic 3
10 Mateusz Komar (Pol) Mroz Activejet 2
Sprint 1 - 70.9km 1 Cristian Larrama (Uru) C.C. Dolores 3 pts
2 Mario Andres Alvarez (Uru) C.C. Maroñas 2
3 Javier Moreira (Uru) CC Olimpico Juvenil 1
Sprint 2 - 116.8km 1 Mario Andres Alvarez (Uru) C.C. Maroñas 3 pts
2 Cristian Larrama (Uru) C.C. Dolores 2
3 Javier Moreira (Uru) CC Olimpico Juvenil 1
Mountain 1 - (Cat. 3) 42.6km 1 Pablo Pintos (Uru) Porongos de Flores 5 pts
2 Mario Andres Alvarez (Uru) C.C. Maroñas 3
3 Pedro Sibila (Cub) Cuba National Team 2
Mountain 2 - (Cat. 3) 92.4km 1 Pablo Pintos (Uru) Porongos de Flores 5 pts
2 Pedro Sibila (Cub) Cuba National Team 3
3 Mario Andres Alvarez (Uru) C.C. Maroñas 2
Teams 1 C.C. Dolores 10:53:43
2 Acme-Colner 0:00:11
3 Cruz del Sur
4 Mroz Activejet
5 Kelly Benefit Strategies
6 Alas Rojas Santa Lucia
7 Dukla Trencin
8 Villa Teresa
9 Funvic-Sundown
10 Avai de Florianopolis
11 C.C. Amanecer
12 Cuba National Team
13 Porongos de Flores 0:00:23
14 Aerocat
15 CC Fenix 0:00:24
16 Estudiantes el Colla 0:00:35
17 Spidertech p/b Planet Energy
18 C.C. Maroñas
19 Palmirense CC
20 Arco Iris
21 Pedal Carmelo
22 CC Olimpico Juvenil 0:00:47
General classification after stage 3 1 Richard Mascarañas (Uru) Alas Rojas Santa Lucia 13:07:10
2 Hernan Cline (Uru) Alas Rojas Santa Lucia 0:00:17
3 Fernando Mendez (Uru) Cruz del Sur 0:00:32
4 Mariano De Fino (Uru) Villa Teresa
5 Jesse Anthony (USA) Kelly Benefit Strategies
6 Mateo Sasso (Uru) C.C. Dolores 0:00:39
7 Joaquin Sobrino (Spa) Acme-Colne 0:00:42
8 David Veilleux (Can) Kelly Benefit Strategies
9 Ramiro Cabrera (Uru) Avai de Florianopolis
10 Ryan Anderson (Can) Kelly Benefit Strategies 0:00:46
11 Jorge Bravo (Uru) Alas Rojas Santa Lucia
12 Luis Alberto Martinez (Uru) Villa Teresa 0:00:49
13 Geovane Fernandez (Uru) Alas Rojas Santa Lucia 0:00:52
14 Emile Abraham (Tri) Aerocat 0:01:08
15 Gregory Duarte (Uru) Villa Teresa 0:01:09
16 Gabriel Richard (Arg) Porongos de Flores 0:01:22
17 Marcos Arriagada (Chi) Funvic 0:01:23
18 Jose Miraglia (Uru) Alas Rojas Santa Lucia 0:01:55
19 Mauricio Maquia (Uru) C.C. Amanecer 0:02:02
20 Vanderlei Melchior (Bra) Avai de Florianopolis 0:02:36
21 Matej Jurco (Svk) Dukla Trencin 0:03:10
22 Ignacio Maldonado (Uru) CC Fenix 0:03:14
23 Patrik Tybor (Svk) Dukla Trencin 0:03:20
24 Alvaro Tardaguila (Uru) C.C. Dolores 0:03:34
25 Ricardo Guedes (Uru) C.C. Dolores 0:03:48
26 Esteban Juckich (Uru) Cruz del Sur 0:03:51
27 Jorge Soto (Uru) Villa Teresa
28 Tomas Margalef (Uru) CC Fenix
29 Roberto Pinheiro (Bra) Funvic 0:03:59
30 Gonzalo Tagliabue (Uru) Cruz del Sur
31 Reid Mumford (USA) Kelly Benefit Strategies
32 Facundo Bazzi (Arg) Aerocat
33 Scott Zwizanski (USA) Kelly Benefit Strategies
34 Diego Fernandez (Uru) San Antonio de Florida
35 Wojciech Halejak (Pol) Mroz Activejet 0:04:03
36 Flavio Dos Santos (Bra) Funvic 0:04:05
37 Grimber Adrian Paiz (Uru) CC Olimpico Juvenil 0:04:07
38 Ruben Companioni (Cub) Cuba National Team 0:04:08
39 Piotr Osinski (Pol) Mroz Activejet 0:04:11
40 Carlos Calcerrada (Uru) Porongos de Flores 0:04:17
41 Favio Reblin (Bra) Avai de Florianopolis 0:04:20
42 Guillaume Boivin (Can) Spidertech p/b Planet Energy 0:04:23
43 Juan Sanchez (Uru) Cruz del Sur 0:04:24
44 Pablo Pintos (Uru) Porongos de Flores 0:04:26
45 Maximiliano Hernandez (Uru) Palmirense CC 0:04:29
46 Pedro Sibila (Cub) Cuba National Team 0:04:40
47 Jeremias Rodriguez (Uru) C.C. Amanecer 0:04:48
48 Keven Lacombe (Can) Spidertech p/b Planet Energy 0:04:49
49 Pavol Polievka (Svk) Dukla Trencin 0:04:52
50 Maros Kovac (Svk) Dukla Trencin 0:05:01
51 Mark Batty (Can) Spidertech p/b Planet Energy 0:05:14
52 Martin Gilbert (Can) Spidertech p/b Planet Energy 0:05:18
53 Nemesio García (Uru) Porongos de Flores 0:05:32
54 Juan Andres Ramirez (Uru) Villa Teresa 0:05:51
55 Washintong Rodriguez (Uru) Alas Rojas Santa Lucia 0:06:02
56 Edgar Palma (Uru) C.C. Amanecer 0:06:09
57 Luis Lema (Uru) San Antonio de Florida
58 Gilberto Veiga De Gois (Bra) Avai de Florianopolis 0:06:25
59 Ruben Menendez (Spa) Acme-Colne 0:06:41
60 Matej Vysna (Svk) Dukla Trencin 0:06:54
61 Rober Banach (Pol) Mroz Activejet 0:07:05
62 Roderyck Asconeguy (Uru) Porongos de Flores 0:07:11
63 Guy East (USA) Kelly Benefit Strategies 0:07:15
64 Nestpr Aquino (Uru) CC Fenix 0:07:27
65 Joan De Souza (Uru) C.C. Dolores 0:07:39
66 Yans Carlos Arias (Cub) Cuba National Team 0:08:27
67 Federico Diaz (Uru) Arco Iris 0:10:05
68 Pedro Autran (Bra) Funvic 0:10:16
69 Jan Sipeky (Svk) Dukla Trencin 0:10:54
70 Reldys Perez (Cub) Cuba National Team 0:12:03
71 Sergio Corujo (Uru) Pedal Carmelo 0:15:58
72 Leandro Ferraz (Uru) Estudiantes el Colla 0:21:41
73 Ramon Martin (Cub) Cuba National Team 0:23:14
74 Mario Andres Alvarez (Uru) C.C. Maroñas 0:23:15
75 Mateusz Komar (Pol) Mroz Activejet 0:23:16
76 Simon Lambert (Can) Spidertech p/b Planet Energy
77 Pablo Martin Sappia (Uru) Estudiantes el Colla 0:23:18
78 Mauricio Frazer (Arg) Acme-Colne 0:23:28
79 Marcelo De Los Santos (Uru) CC Fenix 0:23:40
80 Diego Garabito (USA) Aerocat 0:23:45
81 Piotr Krajewski (Pol) Mroz Activejet 0:23:48
82 Julio Herrera (Ven) Acme-Colne 0:23:52
83 Rafael Alfredo Gerahard (Bra) Avai de Florianopolis 0:24:11
84 Ignacio Olivera (Uru) C.C. Amanecer 0:24:21
85 Sebastian Tolosa (Arg) Aerocat
86 Cristian Larrama (Uru) C.C. Dolores 0:24:28
87 Miguel Cono Barrios (Uru) Palmirense CC 0:25:41
88 Zelmar Chiechi (Uru) Pedal Carmelo 0:25:58
89 Hector Fabian Aguilar (Uru) Funvic 0:26:04
90 Alvaro Suarez (Uru) C.C. Maroñas 0:26:10
91 Esteban Nolla (Uru) Estudiantes el Colla
92 Federico Perfecto (Uru) C.C. Amanecer
93 Juan Jose Branco (Uru) C.C. Maroñas
94 Daniel Soeiro (Bra) Funvic
95 Marcelo Graces (Uru) CC Olimpico Juvenil 0:26:17
96 Juan Pablo Rafler (Arg) Acme-Colne 0:26:18
97 Richard Mechelk (Uru) Arco Iris 0:26:26
98 Mario Sasso (Uru) C.C. Dolores 0:26:59
99 Emilio Asconeguy (USA) Aerocat 0:27:15
100 Matias Vidal (Uru) CC Olimpico Juvenil 0:27:38
101 Javier Moreira (Uru) CC Olimpico Juvenil 0:27:48
102 Hector Maistegui (Uru) C.C. Amanecer 0:28:36
103 Rodrigo Hampel (Bra) Avai de Florianopolis 0:31:27
104 David Wiswell (USA) Aerocat 0:31:58
105 Alexis Mengen (Uru) Estudiantes el Colla 0:32:31
106 Wiston Terragona (Uru) C.C. Maroñas 0:33:35
107 Marcelo Couget (Uru) Palmirense CC 0:34:20
108 Kebin Quevedo (Uru) Cycles Peñarol 0:36:45
109 Alberto Cesar Cuitiño (Uru) Pedal Carmelo 0:38:15
110 Bart Banach (Pol) Mroz Activejet 0:38:30
111 Marco Cache (Uru) Cycles Peñarol 0:41:14
112 Diego Edgard Bentancourt (Uru) C.C. Maroñas 0:44:24
113 Andrew Randell (Can) Spidertech p/b Planet Energy 0:44:37
114 Diego German Aguiar (Uru) Pedal Carmelo 0:45:29
115 Juan Chavez (Uru) Arco Iris 0:47:37
116 Luis Alberto Callero (Uru) Pedal Carmelo 0:49:24
117 Marcos Leandro Vidueiro (Cub) Cuba National Team 0:51:16
118 Fabian Valenzuela (Uru) Palmirense CC 1:01:34
119 Andres Gomez (Uru) Estudiantes el Colla 1:03:47
Points classification 1 Richard Mascarañas (Uru) Alas Rojas Santa Lucia 30 pts
2 Hernan Cline (Uru) Alas Rojas Santa Lucia 27
3 Ignacio Maldonado (Uru) CC Fenix 25
4 Fernando Mendez (Uru) Cruz del Sur 14
5 Gregory Duarte (Uru) Villa Teresa 12
6 Alvaro Tardaguila (Uru) C.C. Dolores 12
7 Mariano De Fino (Uru) Villa Teresa 11
8 Joaquin Sobrino (Spa) Acme-Colne 10
9 Jesse Anthony (USA) Kelly Benefit Strategies 9
10 Martin Gilbert (Can) Spidertech p/b Planet Energy 8
11 Leandro Ferraz (Uru) Estudiantes el Colla 7
12 Julio Herrera (Ven) Acme-Colne 7
13 Emile Abraham (Tri) Aerocat 6
14 Flavio Dos Santos (Bra) Funvic 6
15 Mateo Sasso (Uru) C.C. Dolores 5
16 Grimber Adrian Paiz (Uru) CC Olimpico Juvenil 5
17 David Veilleux (Can) Kelly Benefit Strategies 4
18 Marcos Arriagada (Chi) Funvic 4
19 Matej Jurco (Svk) Dukla Trencin 4
20 Ramiro Cabrera (Uru) Avai de Florianopolis 3
21 Roberto Pinheiro (Bra) Funvic 3
22 Patrik Tybor (Svk) Dukla Trencin 2
23 Mateusz Komar (Pol) Mroz Activejet 2
Sprint classification 1 Emile Abraham (Tri) Aerocat 6 pts
2 Mario Andres Alvarez (Uru) C.C. Maroñas 5
3 Cristian Larrama (Uru) C.C. Dolores 5
4 Maros Kovac (Svk) Dukla Trencin 5
5 Javier Moreira (Uru) CC Olimpico Juvenil 4
6 Washintong Rodriguez (Uru) Alas Rojas Santa Lucia 3
7 Geovane Fernandez (Uru) Alas Rojas Santa Lucia 2
8 Hector Fabian Aguilar (Uru) Funvic 2
9 Mariano De Fino (Uru) Villa Teresa 1
10 Flavio Dos Santos (Bra) Funvic 1
11 Marcelo Graces (Uru) CC Olimpico Juvenil 1
Mountains classification 1 Pablo Pintos (Uru) Porongos de Flores 10 pts
2 Hernan Cline (Uru) Alas Rojas Santa Lucia 7
3 Gregory Duarte (Uru) Villa Teresa 6
4 Richard Mascarañas (Uru) Alas Rojas Santa Lucia 5
5 Facundo Bazzi (Arg) Aerocat 5
6 Washintong Rodriguez (Uru) Alas Rojas Santa Lucia 5
7 Pedro Sibila (Cub) Cuba National Team 5
8 Mario Andres Alvarez (Uru) C.C. Maroñas 5
9 Geovane Fernandez (Uru) Alas Rojas Santa Lucia 5
10 Maros Kovac (Svk) Dukla Trencin 5
11 Marcelo Graces (Uru) CC Olimpico Juvenil 2
Best young rider classification 1 Fernando Mendez (Uru) Cruz del Sur
2 Ramiro Cabrera (Uru) Avai de Florianopolis
3 Ignacio Maldonado (Uru) CC Fenix
4 Grimber Adrian Paiz (Uru) CC Olimpico Juvenil
5 Ruben Companioni (Cub) Cuba National Team
6 Piotr Osinski (Pol) Mroz Activejet
7 Favio Reblin (Bra) Avai de Florianopolis
8 Guillaume Boivin (Can) Spidertech p/b Planet Energy
9 Juan Sanchez (Uru) Cruz del Sur
10 Matej Vysna (Svk) Dukla Trencin
11 Roderyck Asconeguy (Uru) Porongos de Flores
Uruguayan rider classification 1 Richard Mascarañas (Uru) Alas Rojas Santa Lucia
2 Hernan Cline (Uru) Alas Rojas Santa Lucia
3 Fernando Mendez (Uru) Cruz del Sur
4 Mariano De Fino (Uru) Villa Teresa
5 Mateo Sasso (Uru) C.C. Dolores
6 Ramiro Cabrera (Uru) Avai de Florianopolis
7 Jorge Bravo (Uru) Alas Rojas Santa Lucia
8 Luis Alberto Martinez (Uru) Villa Teresa
9 Geovane Fernandez (Uru) Alas Rojas Santa Lucia
10 Gregory Duarte (Uru) Villa Teresa
11 Jose Miraglia (Uru) Alas Rojas Santa Lucia
Teams classification 1 Alas Rojas Santa Lucia 39:23:06
2 Villa Teresa 0:00:14
3 Kelly Benefit Strategies 0:00:24
4 Avai de Florianopolis 0:05:40
5 Cruz Del Sur 0:06:30
6 C.C. Dolores 0:06:31
7 Dukla Trencin 0:06:56
8 Funvic-Sundown 0:07:52
9 Porongos de Flores 0:08:23
10 C.C. Amanecer 0:09:01
11 Mroz Activejet 0:10:25
12 Spidertech p/b Planet Energy 0:10:59
13 Cc Fenix 0:13:10
14 Cuba National Team 0:15:07
15 Acme-Colner 0:26:29
16 Aerocat 0:27:14
17 CC Olimpico Juvenil 0:54:30
18 Palmirense CC 1:02:54
19 Estudiantes el Colla 1:09:33
20 C.C. Maroñas 1:13:50
21 Pedal Carmelo 1:18:35
22 Arco Iris 1:22:32